Przewracasz się z boku na bok, szukając wygodnej pozycji. Liczysz owce, barany i powtarzające się motywy na tapecie w sypialni, ale sen ciągle nie przychodzi? Przyczyną może być Twoja dieta. Poznaj produkty, które zapewnią Ci twardy i leczniczy sen.

Dieta a zdrowy sen

Związek między jedzeniem, a nocnym odpoczynkiem jest oczywisty. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężkie, tłuste jedzenie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, może powodować trudności w zaśnięciu. Podobnie, jak cukier, który powoduje wzrost poziomu glukozy i potężny zastrzyk energii. Jak się jednak okazuje, powiązania między tym, co ląduje na naszych talerzach, a jakością snu są znacznie głębsze. Jeśli masz trudności z zaśnięciem, przyjrzyj się swojej diecie.

Twój przyjaciel tryptofan

Jaka jest najlepsza metoda na bezsenność według naszych babć? Mleko. A najlepiej ciepłe mleko z miodem, prawda? Te właśnie produkty bogate są w tryptofan – aminokwas, który wspomaga produkcję serotoniny i melatoniny. Oba związki pomagają w zaśnięciu i zapewniają błogi sen. I chociaż jesteśmy prawie pewni, że nasze babcie nie znały nauki stojącej za wieczornym kubkiem mleka, ich intuicja i doświadczenie były niezwykle trafne.

Tryptofan znajduje się nie tylko w mleku, ale w niemal każdym produkcie mlecznym. Dzięki zawartości wapnia regulują one dodatkowo ruchy mięśni, co może poprawić jakość snu u osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg. Gdzie jeszcze znajdziemy tryptofan? W bananach, orzechach i nasionach oraz jajkach.

Cenne wsparcie węglowodanów

Węglowodany stymulują proces uwalniania insuliny do krwiobiegu. Insulina pomaga natomiast wyczyścić krew z aminokwasów, które konkurują z tryptofanem. Rezultat? Więcej aminokwasów wspomagających sen dostaje się do mózgu, zmniejszając czas zasypiania. Szybkim sposobem na wykorzystanie właściwości węglowodanów jest zjedzenie przed snem produktu o wysokim indeksie glikemicznym. Należą do nich m.in. bułki, rogale, biały ryż, owsianka, rodzynki, suszone daktyle. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością. Wysoki indeks glikemiczny to również szybka droga do nadwagi.

Nasenna melatonina

Za spokojny i zdrowy sen odpowiada melatonina. Substancja chemiczna, którą pozyskujemy dzięki promieniom słonecznym oraz zdrowej diecie. Zielone warzywa liściaste są tutaj podstawą, ponieważ zawierają wapń, który wspiera proces produkcji melatoniny. Podobne działanie mają ryby morskie, bogate w witaminę B oraz wspomniany już tryptofan.

Tyraminie i kofeinie mówimy NIE

Kawa i napoje energetyzujące mogą działać nawet do czterech godzin po spożyciu. Ze względu na zawartą w nich kofeinę są naturalnym wrogiem błogiego snu. Pamiętaj jednak, że kofeina to nie tylko mała czarna – substancję tę zawierają także leki i słodkie napoje. Regenerującego wypoczynku nie zapewni także tyramina, którą organizm zmienia na noradrenalinę – substancję stymulującą mózg. Unikniesz jej rezygnując przed snem z czekolady, wina, pomidorów i długo dojrzewającego sera.

 

Łącznie
3
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*