Biała, czarna, z cukrem i bez. Na zimno i na ciepło. Koniecznie sypana. W Mumuno uwielbiamy kawę i przyznamy cicho, że pijamy ją o każdej porze dnia (do 3 godzin przed snem!). Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który przypadł w tym roku na 29 września, zgromadziliśmy najciekawsze fakty o tym trunku.

Słowo „kawa” oznacza „usuwający zmęczenie”

Albo „siła podnosząca”. Zgadza się, prawda? Słowo „kawa” przywędrowało do nas ze Wschodu. Prawdopodobnie pochodzi od starego arabskiego słowa „gahwah” albo tureckiego „kahweh”. Naszym zdaniem, oba brzmią pięknie.

kawa ciekawostki o kawie

Kawa zapobiega depresji u kobiet

W 2011 r. ogłoszono wyniki szczególnego badania przeprowadzonego na grupie kobiet. Wzięło w niej udział aż 50 tys. obywatelek Stanów Zjednoczonych, a całe przedsięwzięcie trwało 24 lata! Co się okazało? Otóż kobiety, które piły regularnie od 2 do 3 filiżanek kawy, były o 15% mniej narażone na wystąpienie depresji w porównaniu do tych, które piły kawę raz na tydzień. Kobiety, które piły 4 lub więcej filiżanek dziennie, zmniejszały to ryzyko o 20%!

Dwie filiżanki kawy w zupełności wystarczą

Mimo tak optymistycznych wyników badań, zalecana i bezpieczna dawka kofeiny wynosi 300 mg dziennie. Odpowiada to 2 filiżankom kawy z ekspresu lub 3 filiżankom kawy rozpuszczalnej. Ta ostatnia ma bowiem najmniej zawartości kofeiny, od 30 do 120 mg. Najwięcej kofeiny zawiera kawa z ekspresu przelewowego – od 60 do 180 mg. W 150 ml kawy z ekspresu ciśnieniowego znajdziemy natomiast ok. 170 mg kofeiny.

kawa fakty i mity

Śmiertelna dawka

A jeśli zastanawiacie się, ile kawy można wypić maksymalnie, odpowiedź brzmi – mniej niż 100 filiżanek. Przekroczenie tej ilości może skończyć się tragicznie. Podobnie zadziałać może 60 filiżanek espresso.

Pierwsze uderzenie po 10 minutach

Kofeina potrzebuje około 10 minut, żeby zacząć działać. Chwilę później jej stężenie w krwi osiąga połowę maksymalnego stężenia. To tzw. „kop”. Jednak dopiero po 45 minutach stężenie kofeiny jest najwyższe i to właśnie w tym momencie stajemy się bardziej pobudzeni. Efekt ten może się utrzymywać od 3 do 5 godzin – w zależności od tego, jak Twój organizm odporny jest na działanie narkotyków…

Kawa na duszności

Osoby, cierpiące na duszności lub astmę oskrzelową, mogą spokojnie pić kawę, a nawet – powinny to robić. Napój doskonale wpływa na oskrzela, zwiększając ich światło i ułatwiając oddychanie.

ciekawostki o kawie fakty i mity kawa

 

Filiżanka przed treningiem zalecana

Ćwiczysz i dlatego świadomie rezygnujesz z kawy? Niepotrzebnie. Wypijając filiżankę przed treningiem zmniejszasz ból mięśni nawet o 50%.

Kawa = lepsza pamięć

Kolejne badanie na kobietach, tym razem 80-letnich pokazało, że panie, które przez większość życia piły kawę, osiągały lepsze wyniki w testach zdolności poznawczych. Autorzy badania potwierdzili, że napój ten dobrze wpływa także na pamięć krótkotrwałą.

Mężu, zapewnij żonie kawę!

Zdecydowanie najzabawniejsza ciekawostka o kawie, na jaką się natknęliśmy. Otóż okazuje się, że w starożytnej Arabii istniał tylko jeden powód, który pozwalał kobiecie wnieść pozew o rozwód. Była nim… niewystarczająca ilość kawy w domu! Trudno krytykować takie przepisy.

kawa ciekawostki

 

Kawowa dyskryminacja

Niestety temat „kawowy” zapisał się też w niechlubnej historii dyskryminacji płciowej. W 1652 r. w Anglii otwarta została pierwsza kawiarnia, do której… kobiety nie miały wstępu. Chyba że w celu serwowania kawy angielskim dżentelmenom.

Poranna kawa dopiero po 9:30

Steven Miller z Uniformed Services University of the Health Sciences sprawdził, o której godzinie najlepiej pić poranną kawę. Okazało się, że najlepszy efekt pobudzenia kofeinowego osiągniemy, kiedy wypijemy filiżankę małej czarnej między 9:30 a 11:30. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ w porannych godzinach po organizmie krąży kortyzol, hormon stresu. Obniża on naszą tolerancję na kofeinę i w efekcie ogranicza jej działanie.

Arabica vs. Robusta

Być może tego nie wiesz, ale najbardziej popularnymi odmianami kawy są Arabica i Robusta. Pierwszą pije aż 70% kawoszy. Jest ona łagodniejsza i ma o połowę niższą zawartość kofeiny niż Robusta. Jest też znacznie bardziej podatna na działanie szkodników, więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Robusta uprawiana jest w Afryce i Indonezji i jest znacznie mniej wymagająca od delikatnych ziaren Arabica.

A Ty, jaką kawę lubisz najbardziej?

Łącznie
6
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*