Coraz głośniej mówi się o tym, że  światło niebieskie ma destrukcyjny wpływ na nasz sen i zegar biologiczny. Z punktu widzenia regeneracji jest to informacja, której nie powinniśmy ignorować. Jak wskazuje raport Francuskiej Agencji Żywności, Środowiska oraz BHP (ANSES)  światło niebieskie, które dociera do naszych oczu wieczorem ma udowodniony wpływ na opóźnienie zasypiania, czas trwania i jakość snu. Dzieje się tak nawet, jeśli śpimy na najwygodniejszym materacu w tej galaktyce ?

Dlaczego tak się dzieje?

Żarówki są z punktu widzenia historii ludzkości świeżym wynalazkiem. Ludzki organizm jest ewolucyjnie przystosowany do funkcjonowania w rytmie dzień-noc. Przy współczesnym trybie funkcjonowania ludzi zostaje mocno zachwiane. W świecie idealnym, gdy na dworze robi się ciemno, organizm dostaje sygnał, że czas na przejście w stan odpoczynku i regeneracji. Podwzgórze zaczyna wydzielać melatoninę wyprodukowaną podczas dnia. W rzeczywistości jednak, sztuczne światło  pochodzące np. z telewizora podczas oglądania wieczorem ulubionego serialu, czy z telefonu podczas scrollowania instagrama blokuje uwalnianie melatoniny.  Możemy przez to odczuwać problemy z zaśnięciem, budzeniem się w nocy, niewyspaniem i słabą regeneracją.

Jeśli chcemy, aby nasz sen był maksymalnie regeneracyjny, poza wyborem odpowiedniego materaca, zrezygnujmy na 3 godziny przed zaśnięciem z oglądania telewizji. Przeglądanie telefonu, czy przebywania w jasnych pomieszczeniach (szczególnie oświetlonych ostrym światłem LED) też nie będzie najlepszym pomysłem.

Wiemy, że w dzisiejszych czasach jest unikanie światła niebieskiego po zmroku jest niemalże niewykonalne. Dbajmy o to, by skutecznie je blokować. Dobrym wyborem będzie korzystanie z modnych teraz okularów blokujących światło niebieskie, np. polskiej marki eyeshield lub zamienienie w sypiani tradycyjnych żarówek na te świecące światłem czerwonym.

Dlaczego jest to tak ważne, aby zadbać o prawidłowy sen?

Zakłócenie rytmu dobowego i nieefektywny sen mogą wiązać się z  szeregiem zaburzeń, w tym

  • zaburzeniami metabolicznymi będącymi już plagą naszego pokolenia (otyłość, cukrzyca, itp.),
  • większą podatnością na choroby sercowo-naczyniowe,  a nawet
  • negatywnym wpływem na zdrowie psychiczne.

Dbajcie więc o siebie, nawet jeśli sąsiedzi mają się dziwnie patrzeć na Wasze czerwone żarówki w sypialni ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*