Jak działa sen?

Nasz sen podzielony jest na kilka etapów. Kiedy zasypiamy powoli się wyłączamy, organizm wycisza się, przestaje dopuszczać do siebie bodźce napływające z zewnątrz. W początkowej fazie snu ludzkie fale mózgowe zmieniają swoją częstotliwość odcinając nas od rzeczywistości. Ta faza snu jest jednak dosyć płytka, dopiero kolejnym etapem jest sen głęboki, podczas którego organizm się regeneruje. Po fazie delta, przychodzi faza REM – to właśnie wtedy śnimy. Cały cykl powtarza się przez cały czas spania.

sen badania naukowe

Sen polifazowy

Spanie polifazowe to technika polegająca na rozbijaniu snu na mniejsze części, ale stosowane częściej. Nie śpimy raz a długo, ale śpimy kilkakrotnie w ciągu dnia. Przy śnie monofazowym wielokrotnie budzimy się w nocy i zmieniamy cykle przez co gorzej odpoczywamy. Sen polifazowy ma pomóc efektywniej wykorzystywać sen i regenerować organizm w maksymalnym stopniu. Skąd pomysł na dzielenie snu na mniejsze części? Ludzki organizm potrafi czuwać nawet 2-3 doby regenerując się jedynie krótkimi drzemkami i nadal czuć się w miarę energicznie. Pierwsza wzmianka o takim systemie snu pochodzi z zapisków Leonarda da Vinci.

Systemy snu polifazowego

Wydawać by się mogło, że to o czym piszemy, to po prostu codzienność wielu z nas – śpimy w nocy jakiś czas, a po południu dokładamy jeszcze drzemkę. Niestety, sen polifazowy nie polega na zadowalaniu się drzemkami kiedy mamy na nie ochotę. Jest to cały system opierający się na rozwadze i regularności. Wyróżnia się trzy systemu snu polifazowego:

  • Siesta (dwufazowo) – Ten system stosowany jest przez wielu nieświadomie. Polega on na dłuższym spaniu raz w nocy (ok. sześć godzin) i raz w ciągu dnia (30-minutowa drzemka).
  • Everyman (czterofazowo) – Ulubiony system ludzi zapracowanych, którzy potrzebują ograniczyć czas na sen i poświęcić go na pracę. Śpi się raz w nocy (około 3 godzin) i trzy razy w ciągu dnia (po 20 minut), ograniczając tyn samym dzienny sen do 4 godzin.
  • Uberman (sześciofazowo) – Co cztery godziny ucinamy sobie 20-30 minutową drzemkę. System ten wymaga niesamowicie dużo dyscypliny i samozaparcia.

Ważne jest żeby pamiętać, że drzemki muszą być dokładnie zaplanowane i trwać dokładnie tyle ile powinny. Ich przedłużanie czy przekładanie doprowadzi do rozregulowania i może źle wpływać na samopoczucie.

systemy snu polifazowego

Czy to możliwe?

Teoretycznie tak, jednak niewiele osób potrafi funkcjonować w ten sposób przez dłuższy czas. Największym problemem ze snem polifazowym jest stosowanie go w życiu codziennym. Nadaje się on w zasadzie dla osób, które nie pracują normalnie 8 godzin dziennie i mogą sobie pozwolić na pewną swobodę. Nieodpowiedzialne eksperymentowanie ze snem polifazowym może negatywnie wpływać na nasz organizm.

Łącznie
9
Polubień