Czym są roztocze?

Roztocze (to nie to samo co roztocza, czyli rośliny cudzożywne)  są to mikroskopijne organizmy z rodziny pajęczaków. Żyją one głównie w kurzu domowym. Mimo tego, że nie są widoczne gołym okiem to mogą stanowić zagrożenie, szczególnie dla alergików. Kochają materace, ponieważ znajdują tam idealne warunki do swojego rozwoju. Cenią sobie bowiem środowisko ciepłe, o dużej wilgotności. Podczas nocy pocimy się i zostawiamy w łóżku ok 1,5 g martwego naskórka. Stanowi on idealny pokarm dla naszych materacowych gości. 150 mg ludzkiego naskórka może karmić 3000 osobników nawet do 3 miesięcy! I tak… roztocze robią kupę. To właśnie ich odchody są jednym z najpopularniejszych alergenów.

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii na roztocze?

Do najpowszechniejszych objawów alergii należą:

  • ataki kichania
  • wodnisty katar, który nasila się po położeniu do łóżka
  • swędzenie gardła i nosa
  • suchy kaszel

Mimo tego, iż nie jesteśmy w stanie pozbyć się roztoczy z naszego mieszkania w 100% to kluczowym dla zdrowia, nie tylko alergików, jest właściwe dbanie o materac i pościel.

Jak dbać o materac?

  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby wybrać materac ze ściąganym i dobrze wentylowanych pokrowcem. Podczas prania pościeli warto też wyprać pokrowiec materaca. Powinniśmy robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie. W tym czasie materac ma też okazję dobrze się przewietrzyć. Z tego też powodu, lepiej jak leży on na stelażu, który umożliwia mu lepszy dopływ powietrza, a nie bezpośrednio na ziemi. Czas prania poszewek warto też wykorzystać na to, aby wystawić pościel na świeże powietrze.
  • Nie wolno zapominać o tym, aby raz na kwartał materac odkurzyć. Można wcześniej posypać go szklanką sody oczyszczonej wymieszanej z kilkoma kropelkami olejku herbacianego i zostawić go na godzinę. Taka mieszanka skutecznie odświeży materac. Odpowiednie dbanie o higienę materaca przedłuży jego żywotność.
  • Pamiętajmy o tym, żeby nie moczyć materaca. Komórki pianki, z której wykonany jest materac zamkną wodę w środku i spowodują jego pleśnienie.
  • W świecie idealnym powinieneś wymienić materac co 5-7 lat. Po tym czasie ok 20% wagi materaca stanowią roztocza oraz cała gama cząstek organicznych i nieorganicznych. My polecamy najwygodniejszy na świecie materac mumuno ?

Zadbany materac i świeża pościel sprawią, że noce będą jeszcze przyjemniejsze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*