Efektywny sen dla każdego oznacza coś innego. Zarówno ilość snu, jak i godziny w jakich najlepiej wypoczywamy, to  kwestia bardzo indywidualna. Niemałe znaczenie odgrywają tutaj geny, a nasze preferencje mogą się zmieniać wraz z wiekiem. Bez względu na to, czy śpisz dużo czy mało, jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem, możesz wykorzystać swoje przyzwyczajenia do lepszego funkcjonowania w ciągu dnia.

Nocne marki kontra ranne ptaszki

Nie ma wątpliwości, że różnice między osobami, lubiącymi przesiadywanie do późnych godzin nocnych i tymi, które cenią sobie wczesny odpoczynek, są bardzo duże. Ci pierwsi lepiej się czują w wolnych zawodach, gdzie nie ma przymusu wczesnego rozpoczynania dnia. Nocne marki, jeśli mogą, wstają w chwili, kiedy ranne ptaszki są już od kilku godzin na nogach. Lubią za to pracować wieczorami – wówczas mają też najwięcej energii na spotkania towarzyskie i podejmowanie wyzwań. Ranne ptaszki w godzinach wieczornych czują wyraźny spadek energii i koncentracji. Nie lubią zmuszać się do późnego chodzenia spać. Ich najwyższy szczyt formy przypada na godziny poranne i południowe. Kiedy nocne marki otwierają oczy, ranne ptaszki najczęściej mają już odhaczonych kilka punktów z dziennej listy zadań. Świetnie się czują w zawodach, w których praca rozpoczyna się wcześnie i wcześnie się kończy.

Nocne marki bardziej kreatywne

Kto ma lepiej? Z pewnością nocne marki mają większe trudności z dostosowaniem się do społecznego zegara, ale z drugiej strony – jak pokazują badania – są to najczęściej bardziej kreatywne osoby. Według specjalistów z University of Madrid, którzy zbadali wpływ sennych przyzwyczajeń, to nocne marki częściej osiągają sukces zawodowy i finansowy. Wykazują więcej cech ekstrawertycznych, charakterystycznych dla artystów, poetów i wynalazców. Lepiej też radzą sobie w testach indukcyjnych, czyli takich, w których należy podjąć decyzję mając do dyspozycji niepełny zbiór przesłanek. Ich przewagą jest także lepiej rozwinięte myślenie koncepcyjne i analityczne.

nocny marek

Ranne ptaszki szczęśliwsze

Badania przeprowadzone w Madrycie zostały przeprowadzone na grupie tysiąca nastolatków. Najlepsze wyniki w szkole osiągały ranne ptaszki, co badacze wyjaśniali bardziej korzystnymi dla nich godzinami, w których odbywają się lekcje. Oprócz sukcesów szkolnych, ranne ptaszki to osoby skoncentrowane, świetnie wypełniające polecenia, doskonale odnajdujące się w takich zawodach, jak księgowy czy urzędnik. Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto, wykazało jednak, że to właśnie ranne ptaszki są bardziej radosne i zmotywowane do działania. Nocne marki, ze względu na nocny tryb życia, są bardziej podatne na przemęczenie i utratę motywacji.

Wszystkiemu winne geny

Preferencje odnośnie nocnego odpoczynku to nie kwestia przyzwyczajeń, jak się do tej pory wydawało. Badania pokazały, że o tym, czy lubimy wcześnie chodzić spać czy siedzieć do późnych godzin nocnych, decydują geny. Ranne ptaszki są wyposażone w chronotyp A, a nocne marki – w chronotyp B. Oznacza to, że próby dostosowania swoich przyzwyczajeń na siłę, mogą okazać się mało skuteczne. Nie ulega wątpliwości, że przed większym wyzwaniem stoją pod tym względem nocne marki, które muszą dostosować się do ogólnie przyjętych zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Jak mogą sobie radzić z tą rozbieżnością?

nocny marek czy ranny ptaszek

Nocny marek w społeczeństwie

Jednym ze sposobów jest dostosowanie godzin pracy do własnego rytmu. Samozatrudnienie, wolny zawód czy elastyczny etat pozwalają na bardziej swobodne dobieranie godzin pracy. Innym wyzwaniem dla nocnych marków są relacje z bliskimi, które również mogą ulec zachwianiu ze względu na niedopasowanie godzin. Muszą one znaleźć moment, kiedy zarówno oni jak i otaczające ich ranne ptaszki są w dobrej kondycji, by cieszyć się wspólnym czasem.

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w dobrą jakość snu, jaką zapewniają nowoczesne materace z funkcją memory, terapeutyczne poduszki i odpowiednie warunki w sypialni, na przykład zgodne z zasadami feng shui. Bardziej efektywny i intensywny odpoczynek w nocy może zrekompensować niedostatki czasowe.

Wiek ma znaczenie

Czy to oznacza, że nocne marki zawsze będą skazane na niedopasowanie i przemęczenie? Niektórych miłośników nocnego życia może pocieszyć fakt, że ich preferencje mogą się zmienić z wiekiem. Przemiana z nocnego marka w rannego ptaszka jest zjawiskiem powszechnym i kiedy następuje, ci pierwsi mają w końcu szansę na zaznanie wszystkich korzyści porannego wstawania, a co za tym idzie – zwiększenia swojego poczucia zadowolenia.

Łącznie
5
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*