Temat bezsenności i problemów ze snem jest bardzo szeroki i można by o nim mówić godzinami. To jednak istotny problem naszych czasów. Ze względu na szybkie tempo życia często nie udaje nam się znaleźć wystarczająco dużo czasu na sen. Stałe niedosypianie może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie.

Niedobór snu a otyłość

Zła wiadomość szczególnie dla osób dbających o sylwetkę – niedobór snu zaburza gospodarkę hormonalną i może prowadzić do otyłości. Badania udowodnił, że osoby niewyspane spożywają większe porcje posiłków, ponieważ potrzebują więcej energii. Niewyspanie pcha nas także w stronę niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek.

Ospałość

Wydaje się oczywistą sprawą przy niedoborze snu. Przy niedoborze snu stajemy się ociężali i powolni, a czas naszej reakcji jest wydłużony. Ciężej podjąć nam decyzję, wahamy się i nie potrafimy spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw. Ociężałość dotyczy nie tylko naszego umysłu, ale także całego ciała. Stąd bardzo łatwo o wspomnianą wcześniej otyłość.

brak snu

Skłonność do infekcji

Niedobór snu to cios dla naszego układu odpornościowego. Nawet po jednej nieprzespanej nocy ludzkie mechanizmy obronne są narażone na działanie wrogich mikroorganizmów. Badania pokazują, że osoby, które śpią mniej niż powinny są przeziębione nawet trzy razy częściej niż osoby bez problemów ze snem.

Drażliwość

To wiemy bez żadnych badań, tak po prostu, z autonomii. Po nieprzespanej nocy raczej nie jesteśmy rześcy i nie tryskamy energią. Brak snu powoduje rozdrażnienie i negatywne reakcje emocjonalne. Jesteśmy poddenerwowani, trudniej nam się skupić, a nasza inteligencja emocjonalna jest znacznie obniżona.

niedobór snu konsekwencje

Migreny

Często zdarza się, że po gorszej nocy budzimy się z bólem głowy. W 2005 roku przebadano prawie 1500 osób z częstymi migrenami – okazało się, że część z tych osób ma także problemy ze snem. Co prawda żaden instytut nie zbadał jeszcze dokładnie tej relacji, ale faktem jest, że im gorzej śpimy, tym częściej cierpimy na bóle głowy. Wiąże się to też z problemami z pamięcią i koncentracją. Zmiany strukturalne w mózgu prowadzą do zaburzeń pamięci długotrwałej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*