To, co dzieje się z ciałem i umysłem podczas snu, intryguje świat naukowy od lat. Badacze niestrudzenie zgłębiają tajniki śnienia, a ich badania i doświadczenia doprowadziły do wielu interesujących wniosków. Oto kilka z nich.

Po co nam sen?

Z punktu widzenia ewolucji, sen nie ma większego sensu. Nasi przodkowie, oddający się nocnemu wypoczynkowi, narażali się na atak wroga lub drapieżnika. Dzisiaj spędzamy na spaniu znaczną, bo aż 1/3 część naszego życia. Po co?

Na to pytanie naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi, jednak istnieją teorie, które mówią, że ludzki mózg, podobnie jak komputer, pracuje nawet w stanie spoczynku. Podczas snu organizm regeneruje się, oczyszcza z toksyn, a także ze zbędnych informacji, które nagromadził w ciągu dnia. Dzięki temu ma możliwość przyjmowania nowych wiadomości. Według teorii naukowców z Monachium, nocny wypoczynek pomaga natomiast skonsolidować pojedyncze informacje, dzięki czemu wzmacnia wspomnienia i przetwarza fakty do wykorzystania kolejnego dnia.

Ciekawe doświadczenie w tym temacie przeprowadzono na szczurach w latach 80. Allan Rechtschaffen z uniwersytetu w Chicago zmusił szczury do ciągłego czuwania, umieszczając je na krążku balansującym nad pojemnikiem z wodą. Po tygodniach wymuszonej bezsenności szczury zdychały, jednak sekcja zwłok nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Narządy wewnętrzne nie były uszkodzone.

sen w badaniach naukowych

Nie śpisz? Łatwiej się uzależnisz

Inne badanie wykazało, że niewyspany umysł jest bardziej skłonny do popadania w uzależnienia, a nawet w hazard. Jeśli nie śpisz za dobrze, unikaj gier losowych i używek. A najlepiej – spróbuj poprawić jakość snu zmieniając swój zwykły materac na innowacyjny Materac Mumuno 😉

Kiedy jesteśmy najbardziej wyspani?

Naukowcy z Cambridge postanowili sprawdzić, w którym dniu w tygodniu jesteśmy najbardziej wypoczęci. Okazuje się, że najlepszym dniem pod tym względem jest środa. Przyczyny są bardzo prozaiczne – we wtorkowe wieczory rzadko kiedy sięgamy po alkohol, a najczęściej jemy w domu, więc ograniczamy ryzyko zatrucia i niestrawności. Mimo krótkiej nocy i konieczności wstania do pracy, w nocy z wtorku na środę regenerujemy się najlepiej.

Z genami nie wygrasz

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś ograniczać ilość snu, z pewnością wiesz, że nie jest to łatwe. Skracanie nocnego wypoczynku nie może się udać, ponieważ ilość godzin jaką poświęcamy na sen zależy od genów.

Nie bez znaczenia pozostaje także wiek. Według Narodowej Fundacji Snu na każdym etapie życia długość snu jest inna:

  • noworodki i niemowlaki powinny spać od 12 do 17 godzin,
  • dzieci w wieku szkolnym potrzebują od 9 do 11 godzin snu,
  • dorośli między 18. a 64. rokiem życia powinni spać 7-9 godzin,
  • osoby po 65. roku życia – 8 godzin.

Brak snu w tygodniu? Nie nadrobisz go w weekend

Często krótszy sen w tygodniu rekompensujemy sobie odsypiając w weekendy. Niestety badania pokazują, że nie jest to dobra taktyka. Ludzki mózg lubi rutynę, a jej zaburzenia prowadzą do niepożądanych efektów. To dlatego budząc się w sobotę o jedenastej czujesz się bardziej zmęczony niż w piątek, kiedy budzik zadzwonił o szóstej.

Badanie naukowców Uniwersytetu w Pensylwanii pokazało jednak, że dłuży sen w weekend może uzupełnić pewne deficyty, jednak niewielkie. Podczas doświadczeń okazało się, że nawet po uzyskaniu wszystkich faz snu, badani mieli gorsze wyniki niż osoby, które dbały o regularny sen.

badania naukowe o śnie

Lepsza jakość snu wpływa na życiowe osiągnięcia

Sen poprawia koncentrację i sprawność umysłu oraz ciała. Poprawiając jego jakość możesz zwiększyć swoje osiągnięcia – zarówno te umysłowe, jak i fizyczne. Osoby, które się wysypiają codziennie, odnoszą większe sukcesy w pracy, systematycznie zwiększają osiągi w sportach, co bezpośrednio przekłada się na ich satysfakcję i poczucie zadowolenia. Mają także lepszą odporność, wyższy poziom energii i niższe tętno.

Sen przeciwko cukrzycy

Ciekawe badanie kliniki Mayo pokazało, że sen może mieć wpływ na metabolizm cukru. Jego autorzy zauważyli zależność między poziomem cukru we krwi a jakością odpoczynku. Im sen jest głębszy, tym metabolizm przebiega sprawniej. Efektem jest obniżone ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Warto pamiętać, że sen zapobiega również chorobom układu krwionośnego: nadciśnieniu, chorobom serca oraz udarowi.

Bezsenność – dlaczego tak mało o niej wiemy?

Zaburzenia snu i bezsenność to schorzenia, które naukowcy określają już mianem epidemii. Cierpi na nią 1/5 światowej populacji. Podobnie jest w Polsce, gdzie częste i bardzo częste trudności z zaśnięciem ma ok. 24 proc. rodaków.

Mimo to, zaburzenia snu nie są dziedziną, której poświęca się wystarczającą ilość badań. Świadomość na temat bezsenności wśród ludzi jest również bardzo niewielka. Tymczasem amerykańska grupa doradcza – Instytut Medycyny – opublikowała dane, z których wynika, że prawie 20 proc. poważnych wypadków na drogach wynika z senności kierowcy. Koszty medyczne związane z bezsennością sięgają dziesiątek miliardów dolarów, a straty z wydajności pracy są jeszcze większe.

Kobiety częściej cierpią na zaburzenia snu

Przyczyną są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety w całym miesięcznym cyklu. Ponadto, ciąża, wymagające macierzyństwo i menopauza to czynniki, które dodatkowo wpływają na zakłócenia snu.

Łącznie
22
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*