Góry i doliny pokryte gładką warstwą śnieżnego puchu, kryształowe sople na drzewach, szklana tafla jeziora – tęsknisz za takimi widokami? Jeśli tak, na najbliższą wyprawę w nieznane wybierz się do jednego z tych miejsc. Specjalnie dla ciebie wybraliśmy najbardziej ujmujące zimowe krajobrazy na świecie.

Jezioro Bajkał, Rosja

Jezioro to jest najgłębszym słodkowodnym zbiornikiem na świecie, jest również miejscem życia wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Zimą jednak pokrywa się ono kilkumetrową taflą lodu mogącą utrzymać nawet kilkutonowy pojazd. Miejsce to staje się wtedy nie tylko drogą, której trasę okoliczni mieszkańcy mogą pokonywać samochodami lub na nartach. Z Bajkału powstaje również dzieło sztuki. Pęknięcia i rysy, które na nim powstają tworzą ciągnące się kilometrami mozaiki, a pod grubą warstwą lodu rzeźbią się lodowe stalaktyty.

jezioro bajkał rosja

Harbin, Chiny

Harbin to zimowa stolica Chin, gdzie co roku odbywa się, trwający cały miesiąc, Światowy Festiwal Lodu i Śniegu. Legendy głoszą, iż pierwsze lodowe rzeźby na tym terenie tworzyli rybacy budujący latarnie.  Choć temperatura sięga t nawet -40 stopni Celsjusza, co roku to niesamowite miejsce licznie odwiedzają artyści oraz widzowie z całego świata. Wiele budowli, jakie można podziwiać w czasie festiwalu, jest nie tylko podświetlanych, ale i posiada ruchome elementy tworząc tym samym iście bajkowy klimat.

harbin chiny

Laponia, Finlandia

Laponia jest znana jako siedziba Świętego Mikołaja, skąd zaprzęg reniferów z Rudolfem na czele wiezie prezenty dla grzecznych dzieci z całego świata. Bezdyskusyjnie jest to miejsce magiczne, choćby za sprawą pięknej zorzy polarnej pojawiającej się na niebie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Najpiękniejsze w tym zjawisku jest to, że jest ono tworzone przez samą naturę. Co więcej, zorza nigdy nie wygląda tak samo, a to jakie barwy i kształty przybiera zależy od intensywności strumienia energii oraz zawartości gazów na wysokości występowania zjawiska.

laponia finlandia

Bled, Słowenia

Na małej wysepce o nazwie Blejski Otok, usytuowanej na akwenie wodnym znajduje się malowniczy, siedemnastowieczny kościół  Maryi Wspomożycielki. To by mogło wystarczyć, by zaspokoić głód podróżnika poszukującego pięknych, zimowych widoków. Na tym jednak nie koniec! Jako tło dla jeziora oraz zamku służą bowiem góry skomponowane z lasem, które pokryte śnieżnym puchem wspaniale podkreślają piękno pozostałych dwóch atrakcji.

Blejski Otok Słowenia

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Park Narodowy Jezior Plitwickich widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzi szesnaście jezior połączonych ponad dziewięćdziesięcioma wodospadami. Miejsce to zatyka dech w piersiach o każdej porze roku. Zimą jednak, gdy wodospady zamieniają się w lodowe rzeźby, a tafla pokrytej lodem wody ukazuje ich odbicie niczym w zaczarowanym lustrze, park ukazuje swe oblicze rodem z andersenowskiej Królowej Śniegu.

Jeziora Plitwickie Chorwacja

Gullfoss, Islandia

Gullfoss, zwany również Złotą Wodą, to wodospad składający się z dwóch kaskad: pierwsza z nich mierzy 11 metrów, druga natomiast 21 metrów. Dlaczego to miejsce staje się wyjątkowe właśnie zimą? Dzięki wodzie, która przepływa przez obie kaskady wodospadu i zamarza, ale tylko częściowo, nadając temu miejscu zupełnie inne oblicze niż w innych porach roku.

Gulfoss Islandia

Jaskinie lodowe, Islandia

Jaskinie lodowe są najbardziej imponującą i unikatową atrakcją Islandii. Każdego roku tworzą się one zimą, w sposób zupełnie naturalny, a roztapiają z nadejściem lata. Proces ten sprawia, że każdego roku powstają nowe, oryginalne jaskinie o przeróżnych kształtach i wielkościach. Jest to więc miejsce, które można zwiedzać co zimę i za każdym razem odkrywać je na nowo.

jaskinia lodowa Islandia

Antarktyda

Czy istnieje miejsce kojarzące się z zimą bardziej niż Antarktyda? Jest to miejsce wiecznego mrozu, stając się niemalże wystawą lodowych rzeźb tworzonych przez naturę. Bywają one mniejsze, niczym góry lodowe będące koszmarem dla statków takich jak sławny Titanic. Z czasem mogą one jednak urosnąć do rozmiarów olbrzymich gór. Ogromnym atutem tego miejsca są z pewnością kochane przez wszystkich pingwiny, które swoją obecnością wzbogacają tutejsze krajobrazy.

Antarktyda

Łącznie
3
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*