Zasypiasz z telefonem w ręku, znudzony przeglądaniem po raz kolejny tej samej treści na Facebooku czy Instagramie? Porzuć ten nawyk! Media społecznościowe wpływają niekorzystnie na jakość naszego odpoczynku.

Media społecznościowe a sen

Infuture hatalska foresign institute opublikował ostatnio raport „Sypialnia przyszłości”, który uwzględniając nasze nawyki, nakreśla potencjalne scenariusze naszych sypialni w przyszłości. Jak wynika z badań, co czwarta osoba jest uzależniona od internetu i mediów społecznościowych – stanowi to ogromny problem naszej cywilizacji, głównie ze względu na to, że nawyk ten nie jest traktowany wystarczająco poważnie. Uważa się, że w dzisiejszym świecie bycie w kontakcie z innymi praktycznie bez przerwy jest raczej plusem, niż chorobą. Takie uzależnienie ma jednak bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Według raportu, 75% osób z przedziału wiekowego 18-24 zanim zaśnie korzysta z internetu. Połowa z nich przegląda media społecznościowe i rozmawia ze znajomymi. Nadmiar bodźców, który w ten sposób otrzymujemy sprawia, że nawet nasza sypialnia przestaje kojarzyć się z odpoczynkiem i spokojem. Zamiast się wyciszyć i uspokoić myśli, zasypiamy “na wariata”. Skąd to wynika? Nasze społeczeństwo cierpi na tzw. FOMO, czyli obawę że przeoczymy coś bardzo ważnego i musimy być cały czas na bieżąco.

media społecznościowe przed snem

Zła jakość snu

Niepokój, chaos w głowie i ciągła gonitwa myśli to warunki niesprzyjające zasypianiu. Dotyczy to aż połowy Polaków! Światło niebieskie emitowane przez urządzenia z ekranami LED i LCD jest szkodliwe dla wzroku przy normalnym jego używaniu. W nocy widzimy je dużo intensywniej niż w dzień, dlatego też nadmierne wpatrywanie się w ekran naszego telefonu do późnych godzin wieczornych nie tylko źle wpływa na zmysł widzenia, ale też skutkuje problemami z zasypianiem i złą jakością snu. Raport infuture institut wskazuje, że co dziesiąta osoba jest świadoma, że jej problemy ze spaniem wynikają ze zbyt długiego wpatrywania się w ekran smartfona, tabletu czy laptopa przed snem.

media społecznościowe przed snem źle wpływają na jego jakość

Nie śpimy, czuwamy

Ciężko stwierdzić co dokładnie powodować może zaburzenia snu związane z mediami społecznościowymi. Istnieje wiele hipotez – światło niebieskie, zbyt duże pobudzenie i emocje, a także wspomniane wcześniej FOMO. Badania Uniwersytetu w Pittsburghu wskazują, że dużo większe prawdopodobieństwo występowania problemów z zasypianiem dotyczyć może osób, które nie tyle spędzają dużo czasu przy telefonie, co robią to po prostu często. Nie ilość, a częstotliwość korzystania z social mediów ma wpływ. Media społecznościowe wywołują u nas duże emocje – kłócimy się, irytujemy na czytane nowości, albo pobudzamy oglądając zdjęcia. Co ciekawe, nie mogąc zasnąć, co może być spowodowane nadmiernym korzystaniem z internetu przed snem, uciekamy w… internet. To powoduje jeszcze gorsze problemy i napędza spiralę, z której powoli nie ma ucieczki.

Ogranicz się

Jakie są zalecenia naukowców, którzy badają jaki wpływ mają media społecznościowe przed snem? Przywrócenie sypialni jej cech charakterystycznych. Niech to pomieszczenie będzie z powrotem oazą spokoju, pozwalającą na wyciszenie się i pożądany odpoczynek. Odłóż telefon, laptopa, wyłącz telewizor. Przed snem wycisz powoli myśli, połóż się na swoim łóżku, przyłóż głowę do poduszki i myśl tylko o przyjemnych rzeczach. Daj sobie szansę na spokojny i dobry sen.

zła jakość snu to skutek mediów społecznościowych

 

Raport dostępny jest na stronie Infuture Hatalaska Foresign Institute.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*