Urządzenie pokoju malucha to ciężki orzech do zgryzienia. Pokój dziecka powinien być miejscem, które nie tylko będzie ładne, ale przede wszystkim będzie budzić pozytywne emocje, dawać poczucie bezpieczeństwa i pełnić kilka ważnych funkcji. Podpowiadamy jak zaaranżować pokój dziecka, by był przytulny i funkcjonalny.

Małe dziecko, duży problem?

Wydawać by się mogło, że małe dziecko nie potrzebuje dużego pokoju. Ciężko jednoznacznie określić, czy lepsze będzie pomieszczenie większe czy mniejsze. Przy urządzaniu pokoju powinniśmy myśleć przyszłościowo. Niemowlę nie potrzebuje wiele miejsca, wystarczy łóżeczko i przewijak – najważniejsza na tym etapie jest przecież bliskość rodziców. Pokoje większych dzieci z czasem przyjmują jednak wiele różnych funkcji, stają się nie tylko sypialnią, ale także pokojem zabaw, nauki i spotkań z rówieśnikami.

jak urządzić pokój dziecka

Pokoloruj jego świat

Na początkowym etapie życia dzieci mają problem z widzeniem i rozróżnianiem kolorów. Co ciekawe, tuż po narodzinach, noworodek dostrzega tylko kontrastowe zestawienia czerni i bieli. Jednocześnie bardzo ważne jest, by królestwo twojego dziecka było słoneczne i radosne. Staraj się więc wybierać ciepłe, pastelowe odcienie oraz kolory, które mają wpływ na rozwój dziecka, a do tego – uniwersalne zastosowanie. Możesz też postawić na radosne szablony nadające pokojowi odrobiny szaleństwa i charakteru.

Funkcjonalność to podstawa

W pokoju twojego dziecka zawsze dużo będzie się działo, nie będzie on tylko sypialnią czy tylko bawialnią. Warto już na etapie planowania i wyboru pokoju podzielić go na kilka stref, z których każda będzie pełnić inną funkcję. Wydziel odpowiednio strefę do zabawy, strefę do nauki (u kilkulatków może to być po prostu regał z książeczkami lub stolik do rysowania) oraz strefę do spania. Obszary nie powinny się wzajemnie mieszać.

urządzamy pokój dziecka

Uniwersalność

Przed tobą spore wyzwanie – jak urządzić pokój dziecka by za kilka lat z powodzeniem służył nastolatkowi? Dziecięce kolorowe mebelki zwykle wprowadzają nas w zachwyt, jednak istnieje możliwość, że po kilku latach znudzą się lub przestaną być modne. Postaw na klasyczną, minimalistyczną linię mebli, które na przestrzeni kilku lat nadal będą spełniać swoją funkcję, a przede wszystkim będą podobać się twojemu nastolatkowi. Świetnym rozwiązaniem, które nie rozbije twojego banku, są także meble modułowe, które “rosną” wraz z pociechą.

Łóżko – najważniejszy element

Odpowiedni pokój i meble mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, co powinno być priorytetem przy urządzaniu wnętrza. Wygodne łóżko i właściwy materac to przede wszystkim budowanie poczucia bezpieczeństwa. Komfortowe łóżko umożliwia dbanie o jego zdrową postawę. Dla dziecka poleca się materace średnio twarde, dopasowane do ucisku, jaki nakłada na materac jego ciało. Przy wyborze materaca zwróć uwagę na to czy twoja pociecha nie jest alergikiem – warto wtedy wybrać materac Mumuno z gąbką memory, która ma właściwości antyalergiczne i zapewni maluchowi spokojny sen.

Nie dla nudy!

Żaden pokój nie będzie w pełni kompletny bez dodatków, które nadadzą mu odpowiedni charakter. Najlepiej jeśli będą one adekwatne do zainteresowań malucha. Pozwól mu zdecydować co chciałby umieścić w swoim pokoju. To dzięki dodatkom stworzysz dla swojego dziecka krainę jego marzeń zachęcającą do zabawy. Oprócz zabawek, które mogą także spełniać funkcję ozdobne, pamiętaj o dodatkach tekstylnych: kolorowych zasłonach, miękkich dywanach i wygodnych poduszkach.

materac pokój dziecka

Łącznie
3
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*