Od dłuższego czasu pianka Visco odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Jeśli nie znałeś jeszcze tej nazwy, to z pewnością słyszałeś o piance memory lub o piance z pamięcią kształtu. Te wszystkie określenia opisują ten sam, nietypowy materiał. Jak większość nowoczesnych wynalazków, także pianka Visco budzi różne emocje. W artykule przybliżamy zatem jej działanie i właściwości oraz odpowiadamy na pytanie,   czy pianka memory jest zdrowa (także dla niemowlaka). Wyrobienie sobie o niej zdania będzie później dużo prostsze i ułatwi podejmowanie decyzji przy zakupie nowych materaców lub poduszek.

Czym jest pianka Visco?

To innowacyjny materiał wykorzystywany obecnie w materacach, poduszkach, dywanikach łazienkowych. Jego historia zaczyna się jednak w dużo bardziej intrygujących przestrzeniach niż meblowe sklepy. W latach 70. XX wieku NASA stanęło przed nie lada wyzwaniem. Miało wynaleźć materiał, który zapewni najwyższy komfort i bezpieczeństwo amerykańskim astronautom. Z tych poszukiwań narodziła się pianka termoelastyczna. Kiedyś zarezerwowana dla kosmicznych podróży, dziś znajduje zastosowanie w bardzo przyziemnych dziedzinach.

Piankę Visco wykonuje się z pianki poliuretanowej. Jest więc całkowicie sztucznym materiałem, ale dzięki temu wyróżnia się nietypowymi i praktycznymi właściwościami. Pianka memory wykazuje dużą odporność na grzyby i pleśnie. To dlatego jest idealnym, nowoczesnym materiałem w pracach budowlano-remontowych. W przypadku poduszek i materacy pianki Visco sprawdzają się także z innych powodów.

Właściwości pianki Visco

Wymieniliśmy już jedną – pianka memory jest bardzo nieprzyjaznym środowiskiem dla bakterii, grzybów i roztoczy (to dlatego pokochali ją alergicy). A poza tym ma też parę innych zalet!

  • Posiada tzw. otwartą strukturę – zapewnia przewiewność materiału, a więc stałą regulację temperatury. Nie jest więc prawdą, że przez piankę Visco nadmiernie się pocimy.
  • Jej konstrukcja jest elastyczna, wytrzymała, odporna na długotrwały nacisk.
  • Zachowuje sprężystość i dopasowuje się do kształtu naszego ciała;
  • Jest lekka.

Pary ucieszy jeszcze jedna cecha – pianka memory bardzo dobrze amortyzuje nawet drobne wstrząsy. Na materacach termoelastycznych możesz delektować się spokojnym snem, nawet jeśli masz u boku nieznośną wiercipiętę.

Wszystkie kształty pianki Visco

Materiał zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim „inteligencji”. Pianka memory wrażliwa jest na ciepło i ciężar, więc precyzyjnie zapamiętuje kształt naszego ciała. Co to oznacza w praktyce? Układa się zgodnie z budową naszego kręgosłupa. Dzięki temu nie wywiera nacisku na wrażliwe punkty kontaktowe. Dopasowuje się do kształtu głowy, karku, całych pleców. Użytkownicy często chwalą sobie niezwykłe wrażenie „unoszenia się w powietrzu”. Dla wielu osób borykających się z bólami stawów lub lędźwi elastyczność pianki memory jest zbawienna. Redukuje obciążenie tkliwych miejsc. Czy zatem pianka Visco jest zdrowa? Można się do niej nie przekonać, ale nie potrafi zrobić krzywdy ☺. Pomaga większości osób, która nie mogła spędzić bezbolesnych nocy na zwykłych materacach czy poduszkach.

Czy pianka Visco jest dla każdego?

Tutaj nikt nie udzieli jednej odpowiedzi. Należy pamiętać, że elastyczność pianki memory jest cechą dość nietypową. Z pewnością trzeba się przyzwyczaić do jej pracy. Jeśli po pierwszej nocy masz wrażenie, że jest zbyt miękko lub zbyt dziwnie, daj sobie parę dni. Twoje ciało za jakiś czas będzie Ci wdzięczne. Zwracamy też Wam uwagę na zapach pianki. Jeśli są wśród nas bardzo czułe nosy, to polecamy materac lub poduszkę najpierw wywietrzyć.

Pianka Visco dla niemowlaka

Najmłodsi miłośnicy słodkich snów także mogą skorzystać z właściwości pianki memory. Trzeba jednak pamiętać, że materace z pianką Visco dla niemowlaka różnią się budową od tych dla dorosłych. Prawidłowo zbudowany materac dla malucha powinien składać się przede wszystkim z warstwy wspierającej. Dopiero na nią kładziona jest warstwa wierzchnia z pianki Visco. Nie może być zbyt gruba – zwykle wynosi od 1 do 3 cm.

Pianka Visco i rekonwalescencja

Materace z pianki memory są wytrzymałe i lekkie, więc świetnie sprawdzają się na regulowanych stelażach do łóżek. Pamięć elastycznej pianki pomaga zadbać
o komfort osób obłożnie chorych lub przechodzących przez długotrwałe rekonwalescencje. Dzięki swoim termoelastycznym właściwościom chroni przed powstawaniem odleżyn. Kiedy w ciele rozwija się stan zapalny, dane miejsce jest bardziej rozgrzane. Pod wpływem temperatury pianka ugina się i nie naciska na schorowany obszar.

Idealny zestaw śpiocha z pianką Visco

Z perfekcyjnymi poduszkami lub materacami jest jeden problem – zawsze potrzebują pary. Nawet najwygodniejsza poduszka nie zda egzaminu na kiepskim materacu. I odwrotnie – świetny materac termoelastyczny nic nie pomoże, jeśli kark będzie przeżywał męki na źle dobranej poduszce. Na naszym blogu zdradziliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać poduszkę oraz znaleźć materac na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*