Materac to zakup niecodzienny. Wybierając go raz na kilka lat, chcielibyśmy mieć pewność, że wybieramy najlepszy produkt, dostosowany do naszych wymagań i spełniający nasze oczekiwania. Jaki materac wybrać by spełnił nasze sny?

Rozmiar materaca

Rozmiar materaca powinien odpowiadać naszym potrzebom. Na rynku znajdziemy różne modele – dla singla, dla dziecka, dla pary lubiącej być ze sobą blisko i dla małżeństwa, które woli swobodę. Standardowe rozmiary materacy dwuosobowe dostępne na rynku to materac w rozmiarze 140×200 cm, 160×200 cm czy 180×200 cm. Jeśli chodzi o materace jednoosobowe, najczęściej produkowany jest materac 90×200 cm. Próbując obliczyć optymalny rozmiar Twojego materaca, dodaj do swojego wzrostu 20 cm. Wiele firm proponuje także możliwość indywidualnego dopasowania rozmiaru.

jaki rodzaj materaca wybrać

Rodzaj materaca

Różnorodność zastosowań używanych do budowy materacy jest naprawdę imponująca. Na rynku znajdziemy wiele różnych możliwości, począwszy od materaca piankowego, przez taki z gąbką memory, kończąc na materacu hybrydowym. Czym różnią się od siebie poszczególne wersje?

  • Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to nowocześniejsza wersja materaca sprężynowego, których praktycznie już się nie produkuje. Skąd ta nazwa? Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce. Wpływa to na ich niezależność i możliwość punktowego dopasowywania się do naszego ciała. Dzięki kieszeniom, sprężyny w mniejszym stopniu wpływają na siebie, lepiej dostosowując się tym samym do użytkownika. Zastosowanie takiej technologii przyczynia się do wysokiej trwałości materaca i występowania aż do siedmiu stref twardości.

  • Materac termoelastyczny

Materac termoelastyczny to materac z gąbką memory (między innymi), która zapewnia optymalną regulację temperatury i wchłanianie wilgoci. Memory foam dopasowuje się do kształtu ciała i nie uciska punktów kontaktowych w czasie snu. Wpływa to oczywiście naprawdę korzystnie na komfortowy odpoczynek. Materac termoelastyczny ogranicza ilość ruchów, które użytkownik wykonuje podczas snu i pozwala znaleźć optymalną pozycję. Ten rodzaj materaca jest idealny dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa czy bioder.

materac termoelastyczny memory

  • Materac lateksowy

Materac lateksowy charakteryzuje się miękkością i wysoką sprężystością. Zbudowany jest z pianki, która powstaje dzięki połączeniu lateksy syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Cechy lateksu gwarantują optymalne dopasowanie się do osoby i znakomite podparcie punkowe kręgosłupa. Nie jest jednak wskazany dla osób uczulonych na lateks.

  • Materac hybrydowy

Łączy dwa typy materacy – piankowe ze sprężynowymi. W porównaniu do innych materacy, ten rodzaj jest wyjątkowo wysoki, często osiąga około 30 cm. Materac hybrydowy nie potrzebuje stelaża. Wynika to z jego budowy – sprężyny pełnią funkcję podstawy, górna część materaca jest wykonana z wielu warstw różnych pianek.

Miękki czy twardy materac?

Twardość materaca to nie tylko komfort – odpowiedni dobór twardości ma także wpływ na jego żywotność. Co do zasady, człowiek ważący więcej powinien wybrać materac twardszy niż osoba szczupła, która powinna zdecydować się na coś bardziej elastycznego. Twardość materaca określa skala od H1 do H4. Materac miękki (H1) polecany jest osobom o wadze do 60 kg. Średnio twardy (H2) jest przeznaczony dla osób o wadze od 60 do 80 kg, twardy (H3) dla osób o wadze od 80 do 110 kg, a bardzo twardy (H4) dla osób o wadze powyżej 110 kg.

rodzaj materaca jaki wybrać?

Cena materaca

W materac warto zainwestować. Oczywiście jego cena będzie zależała od wielu czynników. Jeśli jednak szukasz materaca, który ma służyć Ci kilka lat, zapewniając przy tym maksimum komfortu, nie oszczędzaj. Ceny materaca potrafią wahać się ok kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy. Za materac 160×200 cm dobrej jakości możemy zapłacić od 1500 zł do 4000 zł.

Szukasz idealnego materaca dla siebie? Sprawdź nasze materace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*