Wiesz już, że przespana, spokojna noc to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Szukasz więc poduszki idealnej, która uchroni cię przed bólem oraz ciągłymi zmianami pozycji. To świetnie. Teraz dowiedz się, jak odpowiednio dobrać poduszkę dla siebie i bliskich, by cieszyć się jej miękkością, a jednocześnie solidnym podparciem dla głowy, barków i kręgosłupa.

Wypełnienie poduszki

To pewnie pierwsza rzecz, jaka przychodzi ci do głowy. A jeśli nie, to zdecydowanie powinna. Na rynku znajduje się wiele rodzajów wypełnień, które warto dobierać pod kątem preferencji. Każde wypełnienie ma nieco inne właściwości i jeśli nie przeanalizujesz ich przed zakupem, możesz się bardzo rozczarować.

Na przykład, wypełnienie poliestrowe może szybko stracić puszystość. Wzbogacone o silikonowe pokrycie zyskuje na trwałości. Jest on dobrą opcją dla alergików – w przeciwieństwie do wyrobów z puchu lub pierza. Te wypełnienie mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Ich zaletą jest natomiast puszystość i lekkość, a także dobre odprowadzanie wilgoci, o ile upewnimy się, że wypełnienie jest wysokiej jakości.

materac gąbka memory mumuno

Wypełnieniem, które zapewnia zarówno właściwości antyalergiczne, jak i wysoką elastyczność, jest lateks. Dobrze dopasowuje się on do kształtu ciała, a jego porowata struktura sprawia, że materiał ten „oddycha”. Wadą lateksowego wypełnienia jest podatność na pleśń i nieprzyjemny zapach gumy charakterystyczny dla mleka z drzewa kauczukowego, które łączone jest z lateksem syntetycznym.

Jeśli chcesz zadbać o naprawdę zdrowy i jakościowy sen, najlepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie czwarty rodzaj wypełnienia – popularna w ostatnich latach pianka termoelastyczna, czyli „memory foam”. Inaczej: pianka zapamiętująca kształt. Poduszka z pianki memory ma niezwykłe właściwości poddawania się ciężarowi ciała. Po kilku sekundach od złożenia na niej głowy poczujesz, jak zmienia się jej kształt, odciążając wszystkie punkty naciskowe na twoim ciele. Piankę termoelastyczną pokochają też miłośnicy czystości. Jest ona odporna na kurz oraz alergeny i niezwykle łatwo można ją wyczyścić. Materiał jest oddychający, lekki, a poduszka szybko odzyskuje swój pierwotny kształt.

Te właściwości memory foam sprawiają, że wypełnienie to jest idealne dla osób z chorobami kręgosłupa, ale także dla cierpiących na częste migreny, nerwobóle czy bezsenność wywołaną napięciami mięśniowymi.

mumuno poduszka termoelastyczna

Kształt i rozmiar poduszki

Standardowe wymiary poduszek, które możesz znaleźć w sklepie to 70×70 cm czy 70×80 cm. W zależności od tego, jaki rozmiar lubisz, warto poszukać takiej, która odpowiada twoim preferencjom. Pamiętaj jednak, że duży rozmiar niekoniecznie wiąże się z lepszą jakością snu. Na poduszce powinna spoczywać tylko głowa, nie ramiona. Zbyt wysokie wypełnienie może natomiast powodować, że będziesz naciągać szyję i w konsekwencji – szkodzić swojemu kręgosłupowi.

poduszka ergonomiczna mumuno

poduszka ortopedyczna pianka memory

Praktyka pokazuje, że duże poduszki o standardowych rozmiarach powoli tracą popularność, a w polskich sypialniach zaczynają królować te niższe, bardziej prostokątne niż kwadratowe. Często łączą one ergonomiczny kształt z wypełnieniem zapewniającym również właściwości ortopedyczne i rehabilitujące. Taka poduszka ortopedyczna ma specjalnie wyprofilowany kształt, by układać się idealnie pod twoją głową. Doskonale podpiera kręgosłup, szyję i kark, zapobiegając napinaniu mięśni podczas snu.

Gdzie ich szukać? Na Mumuno.com 🙂

Łącznie
2
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*