Nie sposób przecenić dobroczynnego wpływu snu na nasze samopoczucie, regenerację oraz, w najszerszej acz jak najbardziej prawdziwej perspektywie, ogólną jakość życia. Jego jakość może być jednak lepsza lub gorsza – a wpływ na nią ma szereg czynników, pośród których niechybnie znajduje się samo nasze miejsce do spania – czyli materac i wyposażone w niego łóżko. Każdy, kto ma za sobą przykre doświadczenie przewracania się z boku na bok przez pół nocy lub niemożność znalezienia odpowiedniej pozycji wie, że już jedna taka noc może negatywnie rzutować na naszą wydajność przez kilka następnych dni. 

Jak zatem zapobiec takim przykrym doświadczeniom? Poprzez wybór odpowiedniego materaca, oczywiście. O takowym będzie decydował szereg czynników, które przedstawimy i omówimy w niniejszym tekście. Chcesz skończyć z nieprzespanymi nocami? Zapraszamy do lektury!

Jak wybierać materac do sypialni?

Sypialnia ma być wygodna. Stanowi miejsce do wypoczynku i regeneracji sił po całym ciężkim dniu pracy. W zasadzie bez odpowiedniego łóżka, materaca, poduszek i pościeli niemożliwe jest, aby komfortowo wyspać się i odpocząć przed kolejną dniówką lub wykonywaniem codziennych obowiązków. Wkład materaca determinuje bowiem nie tylko to, czy będzie nam miękko lub twardo. Warto wybierać go także pod kątem pozycji jaką najczęściej wybieramy przed zapadnięciem w sen. To, w jakim ułożeniu śpisz regularnie, jest ważne z perspektywy wyboru materaca. Jeśli zasypiasz na boku, jaki materac dobrać przy takiej pozycji? Niezbędny będzie taki, który dobrze podtrzymuje całe ciało. Nie może on bowiem pogłębiać naturalnych krzywizn kręgosłupa, gdyż spowoduje to w konsekwencji np. bóle miednicy lub te w dolnych plecach. 

Przykładowo piankowy materac dopasowuje się do kręgosłupa, a przy tym utrzyma go w linii prostej. Wykluczy to jakikolwiek dyskomfort w czasie pierwszych chwil poranka. Najlepiej sprawdzić też materac sprężynowy bądź o wiele grubszy materac lateksowy. Są one dość twarde więc nie będą uginać się w momencie przyjęcia pozycji innej niż na wznak. Co jednak jeśli potrzebujesz materaca właśnie pod kątem snu w tym ułożeniu? Wszak wtedy ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Można zdecydować się wtedy na w zasadzie dowolny materac: lateksowy, sprężynowy czy inny. Jeśli natomiast wiesz, że często zmieniasz pozycję podczas snu i nie da się określić jednej konkretnej, to żaden problem. Dobrze jest wtedy przemyśleć inwestycję w materace dopasowujące się do kształtu ciała. Działają one zupełnie tak jak poduszki terapeutyczne pod kark i nazywane są materacami wysokoelastycznymi.

Dobry materac najważniejszym elementem sypialni?

Zdecydowanie tak. Już w czasie projektowania sypialni warto przemyśleć zakup odpowiedniego łóżka i materaca. Tutaj ważne jest to czy będzie ono pojedyncze czy małżeńskie. Obie sytuacje bowiem wymagają zupełnie innych rozmiarów, jeśli chodzi o materace. Małżeński będzie zdecydowanie większy. 

Na samym początku z reguły myślimy o tym, w jakim będzie stylu wnętrze i jaką dobierzemy do niego kolorystykę. Lepiej jednak zastanowić się nad kwestiami typowo funkcjonalnymi. O modnych dodatkach można pomyśleć później, tak jak o innych i stylistycznych szczegółach. Na jakim materacu śpimy, taki będzie nasz każdy następny dzień. Jeśli dysponujesz ograniczonymi środkami, nie należy przepłacać lecz dobrać produkt, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb. W takiej sytuacji można np. zaoszczędzić na łóżku, ale zainwestować w dobry materac. To jest bardzo dobra opcja, gdyż jeśli np. kupisz sam materac to z pewnością umieścisz go na ziemi, a tam dopadnie go wilgoć, która na pewno znacznie skróci jego czas eksploatacji. 

Który materac jest zdecydowanie najlepszy?

Niestety, nie ma czegoś takiego jak materac idealny. Każdy model i rodzaj ma swoje wady oraz zalety. Właściwe pytanie powinno brzmieć: który materac będzie dla Ciebie idealny? Najważniejsze jest więc indywidualne przetestowanie każdego wybieranego przez nas modelu. Jak to zrobić? Po prostu połóż się na każdym z wybieranych. Sam sprawdź, czy jest wygodny i komfortowy! To nie jest niedozwolone! Wbrew pozorom jeśli inwestujesz w materac, to zawsze dokładnie czytaj jego opis i szukaj firmy, która zaoferuje Ci jak największą ilość możliwości w doborze twardości. Oznacza to, że producent wie, czego mogą potrzebować klienci i stara się dopasować do potrzeb. To natomiast świadczy o tym, że zakup będzie z pewnością solidnej jakości. Jeśli testujesz materac, to ułóż się na nim w każdej ulubionej pozycji. Sprawdź jak to wygląda w praktyce. Jeśli jest Ci wygodnie nawet w czasie przewracania się z boku na boku, to jesteś na dobrej drodze. 

Rozsądne jest także wykonanie tzw. testu dłoni. Jeśli wkładasz płaską dłoń pomiędzy płaszczyznę materaca, a swoje lędźwie w odcinku krzyżowym, a na dodatek zostaje tam jeszcze dużo miejsca, to materac jest za twardy. Jeśli nie da się włożyć ręki pod lędźwie wcale, to materac może okazywać się zbyt miękki. Dłoń w sytuacji idealnej powinna wpasowywać się perfekcyjnie do przestrzeni między materacem i Tobą. Nie jest łatwo znaleźć taki model – trzeba więc wybierać starannie i cierpliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*