Często mamy problemy z zaśnięciem i zastanawiamy się co może być ich przyczyną. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, których powinno się unikać przed snem. Jesteś gotowy, żeby dowiedzieć się co robisz źle?

1. Binge-Watching

Ten zwrot jest coraz częściej obecny w naszym języku, a znaczy nic innego jak oglądanie godzinami seriali lub filmów. Doskonale wiesz o czym mowa, prawda? Spędzanie wieczoru pożerając odcinek za odcinkiem może mieć negatywny wpływ na Twój sen. Nie mówimy, że masz całkowicie zrezygnować z oglądania. Jak wskazują jednak badania opublikowane w Journal of Clinical Sleep Medicine, osoby stosujące binge-watching mają o wiele gorszą jakość snu i często cierpią na bezsenność.

2. Drink przed snem

Wydawać by się mogło, że alkohol pomaga zasnąć. Owszem, po drinku czujemy się często tak zrelaksowani i senni, że zasypiamy w mgnieniu oka. Niestety, dobra jakość snu nie idzie w parze z alkoholem. Dlaczego? Mózg pozostaje w bardzo aktywnej fazie, która przeszkadza jego odpowiedniej regeneracji. Happy Hour ze znajomymi? Lepiej weź coś bezalkoholowego 😉

alkohol przed snem

3. Popołudniowa kawa

Alkohol nie jest jedynym wrogiem Twojego snu. Napoje z kofeiną, takie jak kawa, napoje gazowane i napoje energetyczne, mogą również wpływać negatywnie na jakość Twojego odpoczynku. Badania pokazują, że ludzie, którzy spożywali kofeinę sześć godzin przed snem, zgłaszali więcej zaburzeń snu niż ci, którzy nie pili niczego z kofeiną.

4. Zmiana rozkładu dnia

Wiemy, że życie nie zawsze pozwala na regularność. Utrzymywanie jednak tego samego harmonogramu snu przez cały tydzień przynosi korzyści zdrowotne. W zasadzie trenujesz swój umysł i ciało, by przewidywać i przygotowywać się do codziennych wydarzeń. Trawienie, aktywność w pracy, chodzenie spać o tych samych godzinach codziennie to zbawienie dla naszego organizmu, który lubi regularność. Jak się okazuje, równie ważne jest zachowanie tego harmonogramu w miarę starzenia się. Badanie przeprowadzone przez Duke University ujawniło, że osoby chodzące spać nieregularnie ważyły więcej, miały wyższy poziom cukru we krwi, wyższe ciśnienie krwi i wyższe przewidywane ryzyko zawału serca lub udaru mózgu w ciągu następnych 10 lat, niż ci, którzy spali i obudzili się w tym samym czasie razy dziennie.

5. Nadrabianie straconego snu

Złe wieści! Nie nadrobisz snu, który straciłeś. Niestety, takie spanie kilku godzin poza naszym harmonogramem snu przynosi raczej szkody niż korzyści. Jeśli lubisz przesypiać cały weekend, chcąc nadgonić godziny snu, które uciekły Ci w tygodniu, lepiej odpuść. Zamiast tego postaw na aktywność fizyczną, która na pewno rozbudzi Cię i doda Ci energii. Dodatkowo, ćwiczenia pomogą regulować nasz organizm i zapewnią lepszą jakość snu.

złe nawyki przed snem

6. Nieodpowiednie przygotowanie pokoju

Odpowiednia temperatura pokoju zapewni nam sen dobrej jakości. Lubisz mieć ciepło, a każdy przeciąg działa Ci na nerwy? Kolejne złe wieści – idealna temperatura do spania to ok. 18 – 20 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwala obniżyć temperaturę ciała, co powoduje powolne zasypianie. Warto kilka minut przed snem przewietrzyć naszą sypialnię. Dobry sen gwarantowany.

7. Fast Food

Dużo mówi się o zdrowym odżywianiu, jednak nie wszyscy praktykują ten styl życia. Zdarza się, że nasza dieta to same fast foody, które nierzadko spożywamy przed snem. Dieta bogata w błonnik i charakteryzująca się niską zawartością tłuszczów nasyconych reguluje zawartość cukru we krwi mając tym samym pozytywny wpływ na jakość naszego snu.

godziny przed telefonem

8. Godziny przed telefonem

Facebook, Instagram, Twitter, Facebook, Instagram, Twitter… jeśli tak wygląda Twój rytuał przed snem, to lepiej zastanów się nad tym co robisz. Wysyłanie wiadomości i ciągłe przewijanie news feedów nie pomagają zasnąć. To wszystko przez światło, które emituje ekran naszego telefonu. Im dłużej zasypiamy, tym gorsza jakość naszego odpoczynku. Eksperci twierdzą, że wpływ niebieskiego światła z ekranów może zmniejszyć produkcję melatoniny, hormonu regulującego cykl snu i czuwania.

Łącznie
15
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*