Przyznajemy – gdybyśmy mogli, nigdy nie ruszalibyśmy się z łóżka. Długi, regenerujący sen, wyciąganie się na miękkim materacu i szczelne owijanie kołdrą to nasza wizja raju. Dlatego tak bardzo lubimy spędzać w łóżku czas i ciągle wymyślamy nowe powody, aby zostać w nim choć chwilę dłużej. Mamy nadzieję, że niektóre przypadną Wam do gustu. A może dodacie coś do naszej listy?

1. Przeciąganie się

Budzik bezlitośnie wyrywa spod powiek resztki snu, ale nie oznacza to, że trzeba natychmiast wyskakiwać spod ciepłej kołdry. Przygotuj swoje ciało do dnia, przeciągając się leniwie i delikatnie rozbudzając mięśnie. Wstawanie będzie odrobinę łatwiejsze, jeśli stopniowo się do niego przygotujesz.

2. Szczęśliwe dziecko

Zaczerpnięta z jogi pozycja szczęśliwego dziecka wprowadza umysł w stan otwarcia i percepcji, wzmacnia równowagę ciała, a do tego niweluje stres. Jak ją wykonać? Usiądź pośladkami na piętach, pamiętając, aby kolana były rozsunięte na szerokość bioder. Wyprostuj plecy, a następnie – wydychając powietrze – zegnij się do przodu i połóż głowę na podłodze. Ramiona wyciągnij do tyłu obok ciała, a dłonie ułóż na podłodze obok stóp tak, aby ich wewnętrzna część była skierowana do sufitu. Rozluźnij w tej pozycji wszelkie napięcia, oddychaj głęboko i spokojnie. Wytrzymaj tak ok. 30 sekund i powróć do pozycji siedzącej.

3. Śniadanie w łóżku

Dlaczego nie? Miękki materac i ciepło, które jeszcze nie uciekły spod kołdry sprawią, że pierwszy posiłek w ciągu dnia będzie o wiele bardziej przyjemny.

4. Planowanie dnia

Rano, zanim jeszcze wpadniesz w wir codziennych spraw, otwórz swój kalendarz i przejrzyj to, co masz zaplanowanie na dziś. Upewnij się, że w napiętym grafiku nie brakuje czasu dla Ciebie – na relaks, ulubiony serial albo naukę nowej umiejętności, którą odkładasz od miesięcy. Staraj się tak planować każdy dzień, aby wieczorem zasypiać ze spokojem i z poczuciem, że zrobiłeś coś dla siebie.

5. Oddychanie

Czeka Cię trudny dzień? A może właśnie kładziesz się po ciężkich wyzwaniach? Nic tak nie relaksuje organizmu, jak długi, głęboki oddech. Połóż się na plecach w wygodnej pozycji i skoncentruj się na oddychaniu. Oczami wyobraźni obserwuj, jak czyste, zdrowe powietrze wnika do Twojego ciała, wypełnia płuca, przeponę oraz brzuch. Zatrzymaj je tam przez chwilę. Następnie zauważ, jak opuszcza po kolei brzuch, przeponę oraz płuca, a wraz z nim – jak uchodzi z Ciebie stres, nerwy i wszelkie negatywne emocje, jakie zgromadził Twój organizm.

6. Czytanie

Kiedy ostatnio czytałeś książkę albo ulubiony magazyn bez wyrzutów sumienia, że czas goni, obowiązki czekają, a telefon nie milknie? Czytanie to doskonały sposób na relaks, wyciszenie się i porzucenie codziennych problemów. Dając się ponieść fabule albo interesującemu artykułowi, na chwilę odstawiamy na bok wszystkie stresy, koncentrujemy uwagę i wypoczywamy.

7. Wizualizacje

Nie, nie chodzi o wyobrażanie sobie osiąganych celów i sukcesów. W łóżku życie zawodowe zostawiamy daleko w tyle. Wizualizacje to, oprócz oddychania, forma medytacji, która pozwoli Ci zniwelować stres i szybko zregenerować organizm. Wyobraź sobie więc, że jesteś w swoim ulubionym miejscu – nad jeziorem, w lesie, nad morzem. Jeśli nie masz takiego miejsca, zwizualizuj je sobie. A teraz wsłuchaj się w odgłosy, zapachy, poczuj delikatny wiatr na twarzy. Spróbuj całkowicie się zatracić w swoim wyimaginowanym świecie i odczuć, jak najwięcej szczegółów.

8. Długie rozmowy telefoniczne

Nie jesteśmy zwolennikami łączenia ukochanego łóżka z nowoczesną technologią, która rozprasza, ale… Jedynym wyjątkiem jest rozmowa z bliską osobą, która potrafi wpłynąć na Twój nastrój i pozytywnie nastawić Cię do życia. W dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy często dzielą nas z bliskimi setki kilometrów, taka rozmowa to często jedyny sposób, aby utrzymać kontakt i cieszyć się drugą osobą bez konieczności stawiania na głowie swojego kalendarza.

9. Domowe SPA

Maseczki, masaże, wcieranie balsamu – wszystko to jest o wiele przyjemniejsze, jeśli wykonuje się je w przyjemnym otoczeniu. Zapal świece, zwilż je olejkiem do aromaterapii i rozpocznij zabiegi upiększająco-relaksujące.

10. Przytulanie się

Bez wątpienia jest to jedna z ulubionych czynności, która… ma także działanie prozdrowotne. Przytulaj się tak często, jak to możliwe, a szybko odczujesz spadek napięcia i stresu, poprawę samopoczucia i lepszy humor.

11. Seks

Odpręża, usuwa napięcia, poprawia krążenie krwi, a nawet dodaje pewności siebie. Zalety można wymieniać w nieskończoność, dlatego znajdź czas na małe sam-na-sam z partnerem nawet, jeśli dopada Cię zmęczenie. A może masz siły na jakiś łóżkowy eksperyment?

12. Zwijanie się w naleśnik

Zimne, jesienne wieczory nie nastrajają pozytywnie, chyba że… jesteśmy akurat w łóżku, a deszcz za oknem to tylko relaksacyjna muzyka, wcale nam nie straszna. Jeśli do tego zawiniemy się szczelnie w pościel, kumulując wewnątrz niej całe ciepło, jesień stanie się mniej przerażająca po gorących, letnich miesiącach.

13. Jedzenie słodkości

Mięciutki materac, nagrzana kołdra i ulubiony deser… Co może sprawiać więcej przyjemności?

14. Okazywanie wdzięczności

A może by tak, dla odmiany, zamiast marudzić i koncentrować się na negatywnych emocjach, poczuć wdzięczność i zrobić listę rzeczy, które sprawiają, że czujemy się lepiej? W wygodnym łóżku takie pozytywne myśli przychodzą naprawdę znacznie łatwiej niż gdziekolwiek indziej.

15. Odpoczynek od technologii

Poza warunkiem, omówionym szczegółowo w punkcie 8., w łóżku całkowicie zabrania się: oglądania telewizji i seriali na Netflixie, przeglądania mediów społecznościowych, robienia zakupów on-line i wykonywania wszelkich innych czynności, które wymagają korzystania ze smartfonu, tabletu, laptopa czy telewizji. Czas w łóżku to czas dla Ciebie (i dla partnera) – korzystaj z niego. W końcu ile razy w ciągu dnia tak naprawdę jesteśmy całkowicie wolni od technologii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*