15 grudnia swoje święto obchodzi herbata. Napój, który odegrał duże znaczenie w międzynarodowym handlu, medycynie, a nawet w rewolucji przemysłowej. Poznaj najbardziej intrygujące ciekawostki o herbacie.

Herbata dziełem przypadku

Według legendy, herbatę odkrył chiński cesarz Shennong jeszcze w 2737 r. p.n.e. Kiedy delektował się przegotowaną wodą, wiatr zdmuchnął z drzewa kilka liści herbaty, które wylądowały w jego kubku. Tak powstał pierwszy na świecie herbaciany napar.

Nie wiemy, czy to prawda, ale wiemy, że wynalezienie czarnej herbaty również było dziełem przypadku. Podczas transportu z Chin do Anglii ładunek zielonej herbaty zmókł i zaczął fermentować, zamieniając kolor liści i aromat. Ponieważ towar był zbyt drogi, by go wyrzucić, postanowiono zasuszyć liście i w takiej zepsutej postaci parzyć. Kiedy okazało się, że napar dobrze smakuje, proces ten zaczęto przeprowadzać w kontrolowanych warunkach.

herbata-ciekawostki

Jak wykraść sekretną recepturę?

Początkowo herbatę uprawiali głównie Chińczycy. Z tą tradycją chciała zerwać Angielska Kompania Wschodnioindyjska, która w połowie XIX w. rozpoczęła uprawę herbaty w Indiach, należących wówczas do Wielkiej Brytanii. Napój powstały z tych upraw nie cieszył się jednak popularnością.

Anglicy postanowili uciec się do podstępu. Wysłali do Chin botanika, Roberta Fortune, który w przebraniu chińskiego wieśniaka ukradł sadzonki herbaty i przywiózł do Indii. Botanikowi udało się przemycić aż 13 tys. sadzonek – większość z nich została zmarnowana przez nieudolnych plantatorów.

Herbata narzędziem protestu

W XVIII wieku miało miejsce wydarzenie nazwane Boston Tea Party. Do wody wrzucono cały ładunek herbaty jako znak protestu przeciwko brytyjskiej polityce podatkowej. Chwilę później w duchu solidarności w Edenton grupa kobiet pod przewodnictwem Penelope Barker zorganizowała Edenton Tea Party i odczytała list do rządu brytyjskiego, w którym Amerykanki ogłosiły, że nie zamierzają kupować herbaty. Była to pierwsza polityczna akcja kobiet.

Milion dolarów za kilogram herbaty

Tyle kosztuje słynna, owiana legendą herbata Da Hong Pao. Według podań, pomogła ona pokonać ciężką chorobę matce jednego z władców dynastii Ming. W podzięce władca ten otoczył czerwonym suknem krzewy, z których pochodziły lecznicze liście. Do dzisiaj oryginalne liście, pochodzące z tych właśnie krzewów osiągają zawrotne ceny na rynkach światowych.

herbata

Cenny czy bezcenny prezent?

To właśnie paczkę herbaty Da Hong Pao otrzymał od Mao Zedonga prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon, podczas swojej wizyty w Chinach w 1972 roku. W atmosferze napiętych stosunków politycznych prezydent USA poczuł się obrażony tak skąpym podarunkiem – paczuszka zawierała zaledwie 50 g herbaty! Sytuacja na szczęście załagodziła się, kiedy Nixon dowiedział się, ile warta jest ta niewielka paczka.

Lek na chorobę popromienną

Wybuch bomb atomowych w Hiroshimie i Nagasaki pochłonął wiele ludzkich istnień, ale dotknął także osoby, zamieszkujące okoliczne rejony. Badania pokazały, że osoby narażone na promieniowanie jonizujące wykazywały zadziwiającą poprawę po długim przebywaniu w rejonie herbacianych plantacji i piciu dużych ilości zielonej herbaty.

Zdrowe włosy, zdrowe zęby

A skoro mowa o leczniczych właściwościach herbaty, warto pamiętać, że jej napar można wykorzystywać w domowym spa. Zimna szklanka czarnej herbaty świetnie odżywia ciemne włosy – stosuj ją jako płukankę po umyciu głowy. Czarna i zielona herbata zapobiegają natomiast próchnicy, powstawaniu płytki nazębnej i hamują rozwój bakterii.

Siła pobudzająca

Chociaż herbata zawiera około połowę mniej kofeiny niż kawa, również działa na organizm pobudzająco. Istnieje nawet teoria, że upowszechnienie obu tych napojów umożliwiło powodzenie rewolucji przemysłowej. Dzięki nim pracownicy mogli rozpoczynać i kończyć pracę w takich samych godzinach, niezależnie od swoich biologicznych zegarów. Mogli też spędzać w zakładach więcej czasu.

ciekawostki-herbata

Kto pije najwięcej herbaty?

Nie, to nie Brytyjczycy. Średnio mieszkaniec Wysp Brytyjskich spożywa rocznie 2,79 kg herbaty. Większe roczne zapotrzebowanie na herbatę odnotowano u Mauretańczyków, Irlandczyków i Marokańczyków. Zdecydowanym liderem pod tym względem jest natomiast Turcja. Przeciętny mieszkaniec tego kraju spożywa nawet 7,5 kg herbaty rocznie! Polska w tym zestawieniu zajmuje dalekie, 32. miejsce. Nasi rodacy potrzebują zaledwie 0,87 kg liści w ciągu roku. Nie zmienia to faktu, że herbata właśnie jest najczęściej spożywanym napojem na świecie, zaraz po wodzie.

Słodka czy gorzka?

Lubisz herbatę z cukrem lub innym słodkim dodatkiem? Okazuje się, że zaledwie 30% ludzi na całym świecie słodzi swój herbaciany napar!

Łącznie
19
Polubień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*